muzyka roztocza

Nazarowicz Włodzimierz




(ur. 1930, Ruda Żurawiecka) – skrzypek, śpiewak, gawędziarz, poeta. Po 1947 r. zamieszkał w miejscowości Budzewo (powiat węgorzewski).
 
Wielokrotnie nagradzany („Zasłużony Działacz Kultury”, Honorowa Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). O muzykowaniu marzył już od dzieciństwa. Jego talent zauważył lokalny nauczyciel, jednak brak skrzypiec sprawił, że nie mógł rozpocząć nauki. Pragnienie spełniło się po kilku latach i już w wieku 14 lat grywał na weselach poleczki, walczyki, zwane niekiedy mazurkami, kozaki, kołomyjki, a także oberlinksy – melodie tańców popularnych przed wojną w Lubyczy Królewskiej.Przez długi czas grał w kapeli „Złote Kłosy”, z czasem zachęcił do tego także swoich synów Jarosława i Andrzeja (skrzypce i harmonia). Przez długi czas artysta przygrywał do tańca zespołowi „Czeremosz” (źródło: http://www.mazurywarmianaludowo.pl/wlodzimierz-nazarowicz-budzewo/).
Pisze wiersze, zbiera materiały źródłowe do historii Budzewa i Mazur, pomaga w organizacji imprez kulturalnych w gminie Budry, uczy młodzież i dorosłych tradycyjnego koszykarstwa.
 
 
Archiwa:
Instytut Sztuki PAN, T3338
Polskie Radio
 
 

 
 
Wywiad, informacje, pieśń:
 
 
Wywiad:
 
 
 
 Dyskografia:
Spod Niebieskiej Góry 2 - muzyka Roztocza płd-wsch., In Crudo 2016




Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza