muzyka roztocza

Kula Józef
Józef Kula
 
Skrzypek.
 
Postać ważna dla lokalnej kultury lat 30. i 40. Był on założycielem orkiestry dętej i jej pierwszym kapelmistrzem, ale także skrzypkiem, który wraz z innymi miejscowymi muzykami ogrywał liczne wesela i potańcówki. (1) W latach 30. m.in. wspólnie ze skrzypkiem Stanisławem Tokarczykiem oraz bębnistą Józefem Misztalem grywali na weselach. Później został on zawodowym muzykiem w Warszawie i w Lublinie, m.in. w orkiestrze Filharmonii Lubelskiej i Operetki Lubelskiej. (2)
 
1. Godna zauważenie ciekawostka: pochodzący z Gródek prawnik i filozof, profesor Roman Tokarczyk w eseju „Taniec: modlitwa nóg” wspomina swoje pierwsze dziecięce przygody z tańcem – potańcówki w stodole, w czasie których bezinteresownie przygrywał dzieciakom właśnie Józef Kula, www.romantokarczyk.pl/eseje/taniec.html.

2. Roman Tokarczyk, Gródki – dzieje wsi roztoczańskiej, Lublin 2000.
 
Bibliografia:
Dajcie stołka cisowego. Muzyka tradycyjna Roztocza Gorajskiego i jej wykonawcy + CD z muzyką, opr. Krzysztof Gorczyca, Goraj – Lublin 2016.

Przekaż 1 procent podatku. 1procent.muzykaroztocza.pl
Copyright 2012 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów bez zgody właściciela zabronione.
W grafice strony wykorzystano fotografie Waldemara Frąckiewicza