muzyka roztocza

Zespół z Łukowej I




Założony w 1984. Przede wszystkim zespół śpiewaczy, jeden z najwybitniejszych na Lubelszczyźnie, ale mający także na koncie udane widowisko obrzędowe Prasowanie tabaku. Zespoł zdobył aż czterokrotnie najwyższe wyróżnienie - Złotą Basztę na Ogólnoposlkim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, co jest rekordem festiwalowym.

Łukowa jest dużą wsią, dzieli się na cztery części i działały tam przez jakiś czas aż cztery zespoły śpiewacze. Wyróżnia się zarówno bogactwem tradycyjnego repertuaru jak i oryginalną stylistyką śpiewu oraz wykonawstwa o szerokim barwowo i mocnym unisonie, specyficznym zdobnictwem, w tym długimi fermatami. Niewatpliwie wpływ na to miało bliskie i intensywne do 1947 roku sąsiedztwo z tradycją ruską/ukraińską, zarówno świecką jak i cerkiewną. Cechy oryginalne posiada też miejscowa gwara łukowska - są one wymienione we wzmiankowanej poniżej publikacji.

Opiekunem zespołu jest GOK w Łukowej i Wiesława Kubów, współpracuje z nim od lat Marian Chyżyński, etnomuzykolog z Lublina. Dzięki ich wysiłkowi ukazała się precedensowa jeśli chodzi o wydawnictwa lokalnych domów kultury monografia tradycji śpiewaczych wsi, która zawiera 114 przykładów utwórów muzycznych wraz z transkrypcją nutową oraz syntetyczne informacje o wykonawcach, o muzyce i o wsi.

Skład zespołu z Łukowej I: Janina Bździuch 1939, Maria Gaca 1949, Maria Groniewska 1949, Józefa Majkowska 1956, Marianna Mazur 1937, Krystyna Regiel 1943, Janina Stelmach 1945, Eugenia Turczyniak 1946. Do zespołu należały także Zofia Osuch i Henryka Gaca.

W latach 2005-06 Agata Harz z Warszawy realizowała w Łukowej projekt pt. "Muzyka jednej wsi - Łukowa", w ramach którego uczyły się śpiewać od pań z zespołu młode miłośniczki śpiewu tradycyjnego z Warszawy, Wrocławia i Lublina. Przedsięwzięcie było finansowane przez Fundację Wspomagania Wsi w ramach programu "Kultura bliska". Finałowy koncert projektu odbył się czerwcu 2006 w Centrum Kultury w Lublinie. Zespół był też gościem Taboru w Kocudzy 2006.

Nagrody:

  • Złota Baszta na FKiŚL w Kazimierzu czterokrotnie (rekord Festiwalu), w latach 2000, 2004, 2008, 2012
  • Nagroda im. Oskara Kolberga (2002)

Dyskografia:

  • Spod niebieskiej góry – muzyka Roztocza, In Crudo (Rozczesała, rozpuściła złote włosy)
  • Jadąc przez Roztocze, Muzyka Odnaleziona 2009 (Zakukała kukaweńka)
  • Oj chmielu, oj nieboże - najstarsze pieśni łukowskie, Stowarzyszenie Miłośników Gminy Łukowskiej 2012
Bibliografia:
  • red. Wiesława Kubów, Mała ojczyzna - Łukowa. Pieśni korzeni, Lublin 2000 
Materiały w sieci
Fragment występu podczas koncertu "Muzyka wielkiej puszczy" 15.12.2013 w Biłgoraju - film za bilgorajska.pl
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=YO2mFCJb_VQ
 
Muzyka jednej wsi - Łukowa, fragment koncertu z 15.06.2006 w Lublinie


Zespół z Łukowej I - Jakżem była mała
Zobacz również

Copyright 2012-2021 Towarzystwo dla Natury i Człowieka.  
fotografia w nagłówku: Marcin Pietrusza